Rozszerzone leczenie prostaty może opóźnić diagnozę raka

Rozszerzone leczenie prostaty może opóźnić diagnozę raka
4.8 (95.33%) 30 votes
Przez EJ Mundella

HealthDay Reporter

MONDAY, 6 maja 2019 r. (HealthDay News) – Nowe badanie pokazuje, że mężczyźni przyjmujący leki mogą mieć kilka lat opóźnienia w diagnozowaniu bardziej zaawansowanego raka gruczołu krokowego.

Powód? Leki w tej klasie – takie jak () i (dutasteryd) – mogą obniżać poziom antygenu swoistego dla prostaty (). Jest to znacznik krwi, który lekarze okresowo sprawdzają podczas monitorowania mężczyzn.

Ale jeśli lekarze nie wezmą pod uwagę tego wywołanego przez leki obniżenia stężenia PSA, mogą stwierdzić, że nie osiąga ono potencjalnie alarmujących poziomów – i w ten sposób uniknąć wczesnego stadium raka, wyjaśnili naukowcy.

Wydaje się to być częstym zjawiskiem wśród pacjentów zapisanych do nowego badania, według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD).

Śledczy śledzili dane prawie 81 000 mężczyzn, u których zdiagnozowano raka gruczołu krokowego po tym, jak lekarze wykryli wzrost stężenia PSA.

Naukowcy znaleźli znaczące różnice w wynikach dla mężczyzn, którzy zażyli lek w klasie leków “5-ARI”, takich jak Proscar lub Avodart, w porównaniu z mężczyznami, którzy tego nie zrobili. U mężczyzn przyjmujących lek 5-ARI w leczeniu raka gruczołu krokowego rozpoznano średnio 3,6 roku po pierwszych oznakach wzrostu stężenia PSA, w porównaniu z 1,4 roku u mężczyzn, którzy nie stosowali tych leków, uzyskano wyniki.

Oznacza to, że więcej nowotworów wykrytych później w ich rozwoju, wyjaśnili autorzy badania.

“Nasze dane sugerują, że tłumienie PSA w tej populacji nie było rutynowo brane pod uwagę podczas badań przesiewowych w kierunku raka gruczołu krokowego, co spowodowało opóźnienia w diagnostyce”, powiedział główny autor badania, Reith Sarkar.

Późna diagnoza może wtedy łatwo doprowadzić do “zaawansowanej choroby i pogorszenia wyników klinicznych” dla pacjentów, wyjaśnił Sarkar w komunikacie prasowym wydanym przez uniwersytet. Jest pracownikiem naukowym w Katedrze Radiologii Medycyny i Nauk Stosowanych w UCSD.

Badanie wykazało również, że tylko 29% użytkowników 5-ARI miało prostatę w ciągu dwóch lat od pierwszego wysokiego stężenia PSA, w porównaniu z 59% tych, którzy jej nie przyjmowali.

Kontynuacja

Mogło to doprowadzić do innego wniosku: u 25% 5-ARI użytkowników zdiagnozowano wysokiej jakości raka gruczołu krokowego – tych, którzy rozwijają się i rozprzestrzeniają szybko i mają gorsze prognozy – w porównaniu z 17% osób, które nie przyjmują leków, jak podał zespół.

Niektóre z tych nowotworów zostały uznane za przerzuty. Raki gruczołu krokowego, które rozprzestrzeniały się już na inne części ciała, były obecne w 7% użytkowników 5-ARI, w porównaniu z 3% nieużytkowników, jak twierdzą naukowcy.

Według głównego autora badania, dr. Brenta Rose, wyniki pokazują, jak ważne jest “podnoszenie świadomości wśród zespołów medycznych i pacjentów, że (te leki) mogą powodować tłumienie PSA”.

Uważa, że jasne wytyczne są potrzebne, aby pomóc w lepszej opiece nad wieloma mężczyznami, którym przepisano te leki. Rose jest adiunktem w dziedzinie medycyny radiacyjnej i nauk stosowanych w UCSD.

Poprzednie badania wykazały, że leczenie 5-ARI może spowodować spadek o około 50% poziomu PSA, białka produkowanego przez naukowców.

Sarkar powiedział, że nic z tego nie oznacza, że ludzie powinni zrezygnować z testów PSA.

“Badania przesiewowe w kierunku PSA są nadal skutecznym narzędziem do badania mężczyzn stosujących 5-ARI w kierunku raka gruczołu krokowego, o ile poziom PSA zostanie dostosowany w celu uwzględnienia tłumienia PSA podczas przyjmowania tych leków”, powiedział.

Dwóch urologów opiekujących się mężczyznami z problemami z prostatą zgodziło się, że lekarze muszą być bardziej świadomi.

“Pacjentom często mówi się, że ich stężenie PSA jest normalne, podczas gdy w rzeczywistości – ponieważ lek czyni PSA równym połowie jego rzeczywistego poziomu – pacjenci ci mają wysokie PSA i wymagają dalszej oceny”, powiedział dr Manish Vira. Jest wiceprzewodniczącym ds. badań nad urologią w Instytucie Urologii im. Artura Smitha w Northwell Health, w Lake Success, N.Y.

Vira wskazała, że wyniki nie oznaczają, że leki takie jak Avodart czy Proscar powodują zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Po prostu ich stosowanie może utrudniać wczesne wykrywanie.

Dr Elizabeth Kavaler jest urologiem w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku. Zgodziła się, że “przesłanie do zapamiętania jest takie, że mężczyźni na 5-ARI dla przerostu gruczołu krokowego powinni być ściśle monitorowani pod kątem raka gruczołu krokowego i że próg biopsji (dla tych pacjentów) powinien być obniżony”.

Badanie zostało opublikowane w Internecie w dniu 6 maja w JAMA Internal Medicine.

WebMD HealthDay News

 

Źródła

SOURCES: Manish A. Vira, MD, wiceprezes ds. badań nad urologią, Arthur Smith Institute for Urology, Northwell Health, Lake Success, N.Y.; Elizabeth Kavaler, MD, Urology Specialist, Lenox Hill Hospital, New York; Uniwersytet Kalifornijski w San Diego, komunikat prasowy z dnia 6 maja 2019 r

 

Prawa autorskie © 2013-2018 HealthDay. Wszelkie prawa są zastrzeżone

wysokość=”20″ szerokość=”20″” title=“20”"