Chirurdzy piersi wydają nowe wytyczne dotyczące mammografii

Chirurdzy piersi wydają nowe wytyczne dotyczące mammografii
4.8 (96%) 10 votes
Roberta Preidta

HealthDay Reporter

FRIDAY, 3 maja 2019 r. (HealthDay News) – Największa organizacja reprezentująca chirurgów piersi w Stanach Zjednoczonych wydaje nowe wytyczne dotyczące badań przesiewowych, doradzając kobietom o średnim ryzyku rozpoczęcie corocznej mammografii w wieku 40 lat.

Wytyczne te różnią się od opinii bardzo wpływowej amerykańskiej grupy roboczej ds. usług profilaktycznych (USPSTF), która zwiększyła liczbę pierwszych badań mammograficznych z 40 do 50 roku życia, oraz Amerykańskiego Towarzystwa, które ustala wiek początkowy na 45 lat.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Piersi (ASBrS) twierdzi, że oparło nowe wytyczne na innym modelu niż ten stosowany przez USPSTF.

Nowe wytyczne zalecają, aby wszystkie kobiety przeszły formalną ocenę ryzyka przed ukończeniem 25 roku życia. Badania przesiewowe oparte na określonych czynnikach ryzyka są zalecane dla kobiet o zwiększonym ryzyku.

Jednakże kobiety o średnim stopniu ryzyka powinny rozpocząć coroczne badania przesiewowe w wieku 40 lat.

“Rutynowe badania przesiewowe kobiet w wieku 40-49 lat jednoznacznie dowiodły, że obniżają śmiertelność o 15%”, powiedział prezes ASBrS Walton Taylor w komunikacie prasowym.

“Jednak obecne wytyczne USPSTF opóźniają coroczne badania przesiewowe do wieku 50 lat, ponieważ opierają się one na statystycznym modelu skuteczności, który uwzględnia również wpływ potencjalnego ryzyka związanego z badaniami przesiewowymi”, powiedział.

Ryzyko lub niekorzystne skutki w obliczeniach USPSTF obejmują koszt badań przesiewowych, jak również prawdopodobieństwo uzyskania “fałszywie ujemnych i dodatnich wyników”, wyjaśnił Taylor. Błędne wnioski mogą oznaczać niepotrzebne i niepotrzebne procedury medyczne, powiedział.

W przeciwieństwie do tego, nowe wytyczne ASBrS “opierają się na modelu” zdobytych lat życia”, powiedziała dr Julie Margenthaler w komunikacie prasowym.

“Opierają się one wyłącznie na udowodnionych korzyściach z przetrwania. ASBrS stawia życie na pierwszym miejscu” – powiedział Margenthaler. Jest dyrektorem usług chirurgii piersi w Siteman Cancer Center oraz profesorem chirurgii na University of Washington School of Medicine w St. Louis.

Indywidualna ocena ryzyka jest kluczowym elementem nowych wytycznych, stwierdził ASBrS.

Na przykład kobiety, u których ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu całego życia szacuje się na co najmniej 20%, powinny rozpocząć badania przesiewowe i mieć dostęp do dodatkowego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego od 35 roku życia.

Kontynuacja

Podobne obrazowanie ma się rozpocząć w wieku 25 lat w przypadku kobiet z zaburzeniami genetycznymi związanymi z rakiem piersi, jak powiedziała grupa.

“Mimo że badania mammograficzne nie są tak łatwe i dokładne dla młodszych kobiet, korzyści z uratowanych lat życia są niezwykle ważne dla leczenia i wyleczenia nowotworów. Wiele z obecnych wytycznych pozwoli na śmierć podzbioru tych kobiet”, wyjaśnił Margenthaler.

Dr Dana Smetherman jest przewodniczącą Komisji Obrazowania Piersi w American College of Radiology (ACR). “Wykrycie większej liczby nowotworów na wczesnym etapie poprzez rozpoczęcie corocznych badań przesiewowych w wieku 40 lat – zamiast rzadziej lub później – zwiększa szanse na skuteczne leczenie i może zachować jakość życia kobiet”, powiedziała w komunikacie prasowym.

“Cieszymy się, że ASBrS potwierdziło swoje poparcie dla tego bardzo rozsądnego podejścia”, powiedział Smetherman. Nowe wytyczne ASBrS są zgodne z zaleceniami ACR.

Dwóch innych ekspertów w dziedzinie opieki nad chorymi na raka piersi poparło nowe wytyczne.

“Jako chirurdzy piersi od dawna zdawaliśmy sobie sprawę, że ciągłe badania przesiewowe są problemem”, powiedziała dr Alice Police, dyrektor regionalny ds. chirurgii piersi w Northwell Health Breast Treatment Centres w hrabstwie Westchester, Sleepy Hollow, Nowy Jork.

Uważa, że wytyczne, które nie uwzględniają indywidualnych profili ryzyka “poświęcają wiele” lat życia “dla niektórych kobiet za dużo większe, które twierdzą, że są bardziej dochodowe i wywołują mniejszy niepokój”.

Chirurdzy piersi “myślą, że lata życia są ważniejsze” – powiedziała policja.

Dr Kristin Byrne jest odpowiedzialna za radiologię w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku. Uważa, że nowe wytyczne są “spersonalizowane, aby zrównoważyć zalety i wady badań przesiewowych w każdej kategorii bez narażania życia pacjenta

“Na przykład, mammografia nie powinna być stosowana u pacjentów poniżej 30 roku życia (zgodnie z dyrektywą ASBrS)”, zauważył Byrne. Zamiast tego, młodzi pacjenci narażeni na ryzyko “z mutacjami genetycznymi lub wcześniejszą radioterapią ściany klatki piersiowej powinni być poddawani corocznym badaniom MRI, dopóki nie poczują, że badania te są bezpieczne”, powiedziała.

A na drugim końcu życia, nowe wytyczne zalecają zaprzestanie badań mammograficznych, gdy oczekiwana długość życia jest krótsza niż 10 lat. To jest “medycznie rozsądne”, powiedział Byrne.

Kontynuacja

“Wiele wytycznych arbitralnie wybrało wiek 74 lat, aby zatrzymać badania mammograficzne, ale nie odzwierciedla to oczekiwanej długości życia wielu osób, a ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem”, powiedziała.

Wreszcie, “coroczne badania przesiewowe dla kobiet o średnim stopniu ryzyka powyżej 40 roku życia są niezbędne dla wczesnej diagnozy”, mówi Byrne.

WebMD HealthDay News

 

Źródła

SOURCES: Alice Police, MD, Dyrektor Regionalny, Breast Surgery, Northwell Health Breast Cancer Treatment Centres in Westchester, Sleepy Hollow, N.Y.; Kristin Byrne, MD, Chief of Radiology at Lenox Hill Hospital, New York; American Society of Breast Surgeons, Press Release, 3 maja 2019 r

 

Prawa autorskie © 2013-2018 HealthDay. Wszelkie prawa są zastrzeżone

wysokość=”20″ szerokość=”20″” title=“20”"