Waga przedciążowa jest najważniejsza w przypadku powikłań

Waga przedciążowa jest najważniejsza w przypadku powikłań
4.3 (86%) 40 votes
Przez Serenę Gordon

HealthDay Reporter

TUESDAY, 7 maja 2019 r. (HealthDay News) – Kobiety w ciąży i lekarze skupili się w dużej mierze na dochodach kobiet w ciągu całego życia, ale nowe badania sugerują, że wcześniej waga kobiety może być znacznie wyższa.

Badanie wykazało, że im cięższa kobieta była na początku ciąży, tym bardziej prawdopodobne było, że doświadczy komplikacji, takich jak cesarean dostawy i przedwczesnego porodu.

“Wśród matek i ich dzieci, 34% kobiet miało chorobę, a ponad 60% kobiet poważnie dotkniętych na początku ciąży”, powiedział dr Romy Gaillard, główny autor. Jest adiunktem profesora pediatrii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Erasmus MC w Rotterdamie w Holandii.

“Zamiast koncentrować się na macierzyństwie, potrzebne są strategie optymalizacji wagi matki przed początkiem ciąży w celu poprawy wyników ciąży”, powiedziała.

Nie oznacza to jednak, że matki w ciąży powinny mieć swobodę “jeść za dwoje”. Według dr Navida Mootabara, przewodniczącego oddziału położnictwa i ginekologii Szpitala Northern Westchester w Mount Kisco, Nowy Jork, przyrost masy ciała w czasie ciąży jest zawsze ważny.

“Wniosek jest taki, że jeśli chcesz zdrowej ciąży, to nie jest to kwestia utrzymania odpowiedniego przyrostu masy ciała w czasie ciąży, ale przejścia do ciąży z odpowiednią masą przed ciążą”, powiedział Mootabar, który przejrzał wyniki badań.

Wskaźnik otyłości wzrósł w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Gaillard powiedział, że otyłość wśród kobiet w wieku rozrodczym jest poważnym problemem.

Naukowcy dokonali przeglądu 25 badań z udziałem prawie 200.000 kobiet i przeanalizowali wpływ ich wagi na ciążę przed i w trakcie ciąży. Dane zbierano w latach 1989-2015.

Kobiety miały średnio 30 lat i pochodziły z Europy i Ameryki Północnej.

Naukowcy sklasyfikowali kobiety według ich wagi przy użyciu (BMI). BMI to przybliżony szacunek ilości tłuszczu, który osoba ma na podstawie wzrostu i wagi. Na przykład, 5-metrowa, 5-calowa kobieta o wadze 148 funtów ma BMI na poziomie 24,6, co jest uważane za normalną wagę.

Kontynuacja

Około 4% kobiet miało niedowagę (BMI mniej niż 18,5); 68% to waga normalna (BMI 18,5-24,9); 20% to nadwaga (BMI 25-29,9); a około 8% to otyłość (BMI 30 i więcej).

W kategorii otyłych 6% uznano za stopień 1 (BMI 30-34,9); prawie 2% za stopień 2 (BMI 35,0 do 39,9), a 0,5% za stopień 3 (BMI 40 i więcej).

Nieco ponad 37% ciąż miało zdarzenie niepożądane. Kobiety z niedowagą doświadczyły zdarzenia niepożądanego w około 35% czasu, w porównaniu do 61% u kobiet z otyłością 3 stopnia.

Gaillard powiedział, że wytyczne dotyczące przyrostu masy ciała mogą być wykorzystywane do doradzania kobietom, ale nie są przydatne w przewidywaniu ryzyka powikłań ciążowych dla pojedynczej kobiety.

Dr. Jill Rabin jest współdyrektorem Wydziału Usług Ambulatoryjnych Opieki Zdrowotnej dla Kobiet i OCAP w Northwell Health w New Hyde Park, Nowy Jork, gdzie dokonała przeglądu badania. Zwróciła uwagę, że naukowcy przytoczyli kilka ograniczeń w danych dotyczących przyrostu masy ciała w czasie ciąży, w tym zgłaszanej masy ciała w ciąży.

Rabin powiedział, że zainteresowanie tym badaniem leży w skupieniu się na wadze przed ciążą.

“Ciąża to nie sprint, to maraton. Co jest ważne, to jak zajdziesz w ciążę? I to nie jest tylko waga, musimy zoptymalizować inne czynniki metaboliczne i odżywcze przed poczęciem”, powiedział Rabin.

Według Rabin, przyrost masy ciała w czasie ciąży różni się w zależności od osoby. “Nie ma jednego rozwiązania. To zależy od tego, jak dziecko rośnie i jak jego matka wykorzystuje swoje pożywienie, ponieważ wszyscy używają kalorii w inny sposób” – wyjaśniła.

Największym problemem, jak powiedział Rabin, jest to, że wiele kobiet nie widzi lekarza do planowania przedkoncepcyjnego.

Mootabar zgodził się, że kobiety “powinny skontaktować się z dostawcami usług przed zajściem w ciążę w celu omówienia czynników ryzyka. To, co się teraz dzieje, to fakt, że wiele kobiet nie idzie do swoich lekarzy, zanim zajdą w ciążę.”

Badanie zostało opublikowane 7 maja w Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (American Medical Association).

WebMD HealthDay News

 

Źródła

SOURCES: Romy Gaillard, MD, PhD, Assistant Professor, Department of Paediatrics, Erasmus MC Medical Centre, Rotterdam, Holandia; Jill Rabin, MD, Co-Director, Ambulatory Care Division, Women’s Health Programs – OCAP Services, Northwell Health, New Hyde Park, NY; Navid Mootabar, MD, prezydent, oddział położnictwa i ginekologii, Northern Westchester Hospital, Mount Kisco, N.Y.; Journal of the American Medical Association 7 maja 2019 r

 

Prawa autorskie © 2013-2018 HealthDay. Wszelkie prawa są zastrzeżone

wysokość=”20″ szerokość=”20″” title=“20”"