Alternatywa dla antybiotyków? Wirus do walki z bakteriami

Alternatywa dla antybiotyków? Wirus do walki z bakteriami
4.8 (95.79%) 38 votes
Dennisa Thompsona

HealthDay Reporter

WEDNESDAY, 8 maja 2019 r. (HealthDay News) – Wirusy i bakterie są źródłem chorób zakaźnych dotykających ludzi. Naukowcy ostatnio się temu sprzeciwili, wykorzystując wirusy w celu wyeliminowania potencjalnie śmiertelnej bakterii u 15-letniej dziewczynki z

Nowy artykuł argumentuje, że to stare podejście do kontroli może być warte przejrzenia w tych dniach bakterii opornych na antybiotyki.

Genetycznie zmodyfikowane bakteriofagi – wirusy, które zarażają i niszczą bakterie – wyeliminowały ciężką, odporną na antybiotyki infekcję bakteryjną u ciężko chorych nastolatków, ogłosili naukowcy w nowym badaniu.

“Jest to pierwszy raz, kiedy “fagi” zostały użyte do leczenia tego typu infekcji tym typem bakterii i jest to pierwszy raz, kiedy ktoś użył “fagów” zmodyfikowanych genetycznie, aby być bardziej efektywnymi”, powiedział współautor badania Graham Hatfull. Jest profesorem biotechnologii na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Idea wykorzystania bakteriofagów do zwalczania chorób człowieka istnieje od około stulecia. Jednak w latach 40. XX wieku, według Fundacji Edukacji i Badań nad BioTherapeutyką, w latach 40. ubiegłego stulecia wstydził się odkrycia innych.

Pojęcie bakteriofagu zyskuje drugie spojrzenie teraz, gdy niektóre niebezpieczne bakterie rozwijają odporność na szeroko stosowane antybiotyki.

W tym przypadku trójfazowy koktajl wyeliminował infekcję Mycobacterium Abcessus Dziewczynka przez osiem lat cierpiała na podwójną gorączkę po mukowiscydozy.

Mycobacterium Abcessus – bakteria, która jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia – rozpaczliwie potrzebuje skutecznych metod leczenia”, powiedział dr Amesh Adalja, starszy pracownik naukowy w Johns Hopkins Center for Health Security w Baltimore.

“Fakt, że pacjent ten ma bardzo pozytywną reakcję na terapie fagowe jest ważnym krokiem i powinien prowadzić do zwiększonego wykorzystania fagów do tego i innych specyficznych infekcji”, powiedział Adalja, który nie brał udziału w badaniu.

“Rurociąg antybiotyków jest suchy, a stosowanie bakteriofagów jest coraz ważniejszym rozwiązaniem zbliżającego się kryzysu chorób zakaźnych, przed którym stoi świat”, dodał.

Kontynuacja

Przeszczep płuc odbył się bez żadnych natychmiastowych problemów, ale pacjent został następnie poddany leczeniu immunosupresyjnemu, aby pomóc organizmowi w przystosowaniu się do nowej choroby, powiedzieli naukowcy.

Pozwoliło to na rozpowszechnienie wieloletniej infekcji bakteryjnej, pomimo leczenia kilkoma dożylnymi antybiotykami.

Rany chirurgiczne dziewczyny zostały zainfekowane, jej wątroba zaogniła się, a rany pękły w ponad 20 miejscach na nogach, ramionach i pośladkach, jak twierdzą badacze.

“Pacjent nie reagował na antybiotyki”, powiedział Hatfull. “Nasze doświadczenie polega na badaniu bakteriofagów. Próbowaliśmy więc znaleźć w naszej kolekcji fagów, które zainfekowałyby i zabiłyby ten konkretny szczep bakterii”

Naukowcy ostatecznie zidentyfikowali trzy różne fagi, które mogłyby skutecznie zabijać bakterie. Mają one genetycznie ulepszone wirusy, aby mogły lepiej zwalczać infekcje.

Fagi podawali dożylnie i miejscowo do zakażonych zmian skórnych. W okresie krótszym niż sześć miesięcy, rana chirurgiczna i zmiany skórne zagoiły się, nie wywołując żadnych negatywnych skutków, twierdzą naukowcy.

Terapia bakteriofagowa jest bardzo obiecująca, ponieważ atakuje tylko bakterie uważane za wrogów, powiedział Hatfull.

“Ta specyfika ostro kontrastuje z antybiotykami, które często zabijają bakterie w organizmie”, powiedział Hatfull.

Ale ta specyfika jest również wadą.

“Są one często tak specyficzne, że chociaż mogą zainfekować i być przydatne dla szczepu, który zaraża pacjenta, nie mogą zaatakować bardzo podobnych bakterii, które zarażają innych pacjentów”, powiedział Hatfull. “To jest naprawdę zagadka z szerszym wykorzystaniem fagów.”

Badania genetyczne na temat fagów i sposobu, w jaki wybierają one swoje cele, mogą pomóc utorować drogę do leczenia bakteriofagami jako alternatywy dla antybiotyków, powiedział Hatfull.

“Gdybyśmy mogli to zrozumieć na poziomie podstawowych badań, być może moglibyśmy rozszerzyć to, co wydaje się być dobrym wynikiem dla pacjenta, na leczenie, które byłoby bardziej przydatne dla większej liczby pacjentów”, powiedział Hatfull.

Wyniki badania pojawiły się w Internecie 8 maja w czasopiśmie “Médecine de la nature“.

WebMD HealthDay News

 

Źródła

SOURCES: dr Graham Hatfull, profesor biotechnologii, Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet w Pittsburghu; Amesh Adalja, dyrektor ds. badań, Johns Hopkins Center for Health Security, Baltimore; Medycyna naturalna8 maj 2019 r

 

Prawa autorskie © 2013-2018 HealthDay. Wszelkie prawa są zastrzeżone

wysokość=”20″ szerokość=”20″” title=“20”"